21. október je známy tým, že si pripomíname DEŇ JABLKA, avšak my sme si ho pripomenuli o niečo neskôr. Tento deň bol plný vôní, tvorivosti a zábavy. V úvodnej časti nám najstarší žiaci prečítali dôležité informácie o jabĺčku, kde sme si nezabudli pripomenúť, prečo by sme toto chutné a zdravé ovocie mali konzumovať a následne sme piesňami o jabĺčku chceli potešiť aj ostatných. Preto sme sa vybrali do ulíc a spríjemňovali deň okoloidúcim našim spevom a taktiež výbornými jablkovými koláčmi. Zároveň sme organizovali zbierku pre ľudové kroje, ktoré vám neskôr radi ukážeme na rôznych kultúrnych podujatiach. Veľká vďaka všetkým Slivničanom, ktorí nám do zbierky prispeli!
Deň jablka
- 8
Tekvicový deň
Na jeseň sú všade okolo nás okrem farebných listov aj tekvice. Veľké, malé, na jedenie alebo na ozdobu. V rukách našich detí sa objavovali noví tekvicoví návštevníci školy - malé, veľké, strapaté, vyčesané, tekvičkové víly a strašidielka od výmyslu sveta. Fantázií sa nekládli žiadne medze. Tekvičkové výtvory zdobili triedy aj chodby našej školy.
11
Beseda Zdravé nôžky
Ľudské nohy sú pre človeka mimoriadne dôležité. Okrem toho, že nás nosia celý život, ovplyvňujú aj naše celkové zdravie. Predovšetkým deti potrebujú chodiť čo najviac a zaťažovať nohy, aby sa správne vyvíjali. Ak nie sú nohy zdravé, funguje to ako domino - problém sa posúva vyššie. Vychyľuje sa panva, chrbtica a bolesti nenechajú na seba dlho čakať.
Na besede sme sa dozvedeli množstvo informácií a skvelých rád, ako predísť problémom s nohami, no hlavne sme si ukázali cviky, ktoré nám pomôžu posilniť naše chodidlá.
Veľká vďaka zdravotníkom z Košickej nemocnice!
19
Návšteva divadla
Dnes sme navštívili Bábkové divadlo v Košiciach, kde nám herci predstavili zaujímavú a vtipnú rozprávku “ONE, TWO, THREE… IDEŠ Z HRY!”
Dobrodružná cesta okolo sveta, kde sa babka a dedko naučia, ako prežiť v cudzine.
1
Deň úsmevu
Usmiaty človek vždy priťahuje pozornosť a ostatní sa s ním túžia stretnúť a komunikovať. Začnite sa preto usmievať na ľudí okolo vás, uvidíte ako vám to svet oplatí.
3
Šarkaniáda
Tak ako každé ročné obdobie má svoje čaro, tak aj jeseň. Krásne farby listnatých stromov, meniaci sa šat prírody a príprava zvierat na zimný spánok. Ale i šarkany. Aj my sme si vyrobili šarkany, kde si deti zapojili fantáziu, kreativitu a zručnosť.
14
Deň mlieka
V dnešný deň sme si v našej škole pripomenuli Svetový deň mlieka v školách, ktorý sa každoročne oslavuje v septembri podporovanou a propagovanou Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo už od roku 2000.
Mlieko a mliečne výrobky predstavujú jednu z najdôležitejších a nenahraditeľných zložiek ľudskej výživy. Mlieko obsahuje mnohé významné látky, hlavne bielkoviny, tuky, cukry, vitamíny a minerálne látky. Mlieko a mliečne produkty sú najlepším prírodným zdrojom vápnika, ktorý má význam pre zdravý rast kostry a zubov.
Na našej škole sme si tento deň náramne užili! Pre žiakov i rodičov čakalo ráno prekvapenie v podobe zdravej mliečnej výživy. Ponúknuť sa dobrotami neodmietli ani deti z MŠ, či pani kuchárky. Pre žiakov bol pripravený deň plný aktivít, hier, vyskúšali si dojenie na vyrobenej makete kravy a dozvedeli sa množstvo nových informácií na zaujímavej besede.
42
Indiánsky deň na našej škole
V piatok si naši žiaci vyskúšali, aké je to byť indiánom. Pre žiakov bolo pripravených množstvo aktivít zameraných na kreativitu, šport a poznávanie. V programe boli zakomponované stanovištia, kde si žiaci mohli vyskúšať hod na rohy bizóna, lukostreľbu, rybolov, lov medveďa oštepom, streľbu z praku, či prejsť prekážkovú dráhu.Spokojné a šťastné tváre svedčali o tom, že akcia sa podarila a na pekné zážitky budú dlho spomínať.
56
Slávnostné otvorenie šk. roka 2024/25
Ako každý september, aj v tento rok sa na našej škole pristúpilo k slávnostnému otvoreniu školského roka 2024/25.
V pondelok 2.septembra 2024 sa brány školy otvorili pre všetkých žiakov, aj pre našich nových prváčikov. Slávnostné otvorenie školského roka 2024/25 prebehlo za účasti pána starostu Ing. Jána Michalka a našej pani riaditeľky PaedDr. Lenky Jakubčiakovej. Žiaci 3. ročníka nás potešili krátkym kultúrnym programom. Tešíme sa, že prázdne priestory školy sa opäť zaplnia vravou žiakov, ktorých očakávajú pedagógovia odhodlaní otvoriť im ďalšie dvere na ceste k poznaniu.
Začiatok šk. roka 2024/25
Slávnostný začiatok školského roka 2024/2025 sa uskutoční dňa 2. septembra 2024 (pondelok) o 08:00 hod. v budove školy.
Prevádzka ŠKD a školskej jedálne sa začne 3.9.2024.
Bližšie info sa dozviete na slávnostnom otvorení šk. roka.
Hola hola, škola volá 🏫 Nech sa páči, potrebné pomôcky na nový školský rok🥰
Deň rodiny
V dnešný deň sme na našej škole oslávili Deň rodiny.
Jeho význam spočíva v pripomenutí si dôležitosti rodiny ako základu spoločnosti. Rodina je nositeľom hodnôt, akými sú láska, priateľstvo, porozumenie a rodinná súdržnosť.
Pri tejto príležitosti sme si pre rodičov pripravili kultúrny program, prostredníctvom ktorého prejavili deti svoje city, hlavne lásku, úctu a porozumenie. Rodičom a príbuzným ďakujeme za účasť a veríme, že tento deň sa stane tradičným, kedy deti našej školy prejavia rodičom, čo k nim cítia.
8
Slávnostný zápis budúcich prvákov
Dnes sme slávnostne privítali medzi nami predškolákov. Veríme, že sme ich potešili tancami, piesňami i scénkou. Prajeme im, aby v septembri zvládli nástup do školy s úsmevom na tvári a nech sa im v škole darí!
2
Maksáčik
Aj tento rok sa naši žiaci zapojili do matematickej súťaže Maksík, ktorý práve oslavuje 15. narodeniny. Všetci počas roka riešili rôzne rozprávkové úlohy. Neboli vždy jednoduché, boli zamerané na pozornosť, porozumenie textu i logiku. Za svoj celoročný namáhavý výkon získali deti krásny diplom Múdry Maksáčik a ceruzku.
OČAP
Žiaci našej školy si dnes vyskúšali bezpečnú evakuáciu v prípade ohrozenia života napr. pri požiari v škole. Veríme, že to nikdy v živote nebudú potrebovať, ale keby áno, tak nech to zvládnu rovnako vynikajúco ako pri dnešnom nácviku.
Koncoročný výlet
V predposledný týždeň školského roka sme sa všetci vybrali na školský výlet.Odštartovali sme okolo ôsmej ráno a namierili sme si to rovno do Starej Ľubovne.
Najskôr sme navštívili Ľubovniansky hrad. Tento stredoveký hrad bol postavený v 14. storočí. Videli sme korunovačné klenoty a historické predmety, ktoré sa zachovali na hrade a v minulosti ich používali jeho obyvatelia. Po prehliadke hradu sme si pozreli vystúpenie sokoliarov.
Neskôr sme navštívili skanzen. Tento skanzen patrí k najmladším na Slovensku, verejnosti bol sprístupnený v roku 1985 a v súčasnosti ho tvorí 25 objektov. Dominantou expozície je zrubový gréckokatolícky kostolík východného obradu z Matysovej z roku 1833, zasvätený sv. Michalovi archanjelovi.
Pozreli sme si aj zrubové obytné domy, ktoré boli postavené na začiatku a v prvej tretine 20. storočia. S údivom sme si pozreli aj dom s expozíciou starej ľudovej školy, kde sme videli starú tabuľu, lavice a dokonca i staré učebné pomôcky.
Celý tento deň bol plný krásnych zážitkov a dozvedeli sme sa množstvo zaujímavých vecí z našej minulosti.
12
MDD na našej škole
Medzinárodný deň detí (MDD) je sviatok detí, ktorý sa oslavuje v mnohých krajinách sveta. Na Slovensku sa slávi od roku 1952, zvyčajne každoročne 1. júna.
Na našich najmenších čakalo v tento deň množstvo aktivít, pri ktorých mali možnosť otestovať si svoju bystrosť a presnosť. Za každú splnenú disciplínu získali písmeno a z písmen potom zložili slovo, ktoré im napovedalo, kde sa nachádza ich vytúžená sladká odmena. Po splnení disciplín ich na školskom dvore čakalo ďalšie prekvapenie - skákací hrad, za čo ďakujeme pánovi starostovi. Na záver sa žiaci vytancovali na diskotéke, kde súťažili aj o najlepšieho tanečníka, či víťaza v stoličkovom tanci.
Ich spokojnosť a úsmev boli jasným dôkazom, že si tento ich sviatočný deň skutočne užili!
17
Vypustenie motýľov do voľnej prírody
V jeden krásny slnečný deň sme sa rozhodli, že motýle, ktoré sme vychovali, vypustíme do prírody. Babôčky pávooké sme sledovali od ich úplného vzniku - od malých húseničiek, cez kukly, až po krásne motýle. Rozlúčka s nimi trvala o čosi dlhšie, keďže k nám vždy prileteli späť a to rovno do našich rúk. Bol to pre nás veľký zážitok!
10
Stavanie mája
Stavanie mája je jednou z najkrajších a najfarebnejších ľudových tradícií, ktorá sa na Slovensku, ako aj v mnohých ďalších európskych krajinách, udržiava dodnes. Tento starodávny obyčaj, typický pre obdobie jari a príchodu mája, symbolizuje víťazstvo života a plodnosti nad zimou a smrťou.
Posledný aprílový deň sa aj na našej škole niesol v tomto duchu. Naši žiaci nepostavili len jeden, ale rovno dva máje! Jeden sme postavili na našom školskom dvore a druhý sme pomohli postaviť aj v našej krásnej obci. Pod vztýčenými májmi sme si veselo zaspievali, zatancovali a radovali sa z krásne ozdobených májov.
1
Druhácke projekty
Na hodine prvouky sa naši druháci dozvedeli, kto tvorí včeliu a mravčiu rodinu. Naučili sa opísať spôsob života včiel, vymenovať niektoré ich produkty, spoznali význam včiel a mravcov pre prírodu a pre človeka. Následne vypracovali svoj prvý veľký projekt, ktorý prezentovali pred triedou. Vytvorili veľmi nápadité a zaujímavé projekty a preto boli za svoju snahu odmenení jednotkou.